Hariduse Kutsenõukogu kinnitas uued õpetaja kutsestandardid

Hariduse Kutsenõukogu kinnitas 16. aprillil uued õpetaja kutsestandardid, mis hakkavad kehtima alates 01.09.2025 ehk järgmisest taotlusvoorust sügisel (06.10.2025).

Suuremad uuendused:

–          õpetaja, tase 5 (huvihariduse õpetaja ja abiõpetaja);

–          kohustuslikke kompetentse on nüüd neli (v.a. õpetaja, tase 5): enesehoiu ja professionaalsuse tagamine, õppijate toetamine, enda organisatsiooni ja selle inimestesse panustamine, panustamine laiemas hariduse ökosüsteemis;

–          enam ei ole võimalik ega vajalik taotleda valitavat kompetentsi;

–          eelnevates kutsestandardites olid kirjas läbivad kompetentsid, nüüd üldoskused, mida hinnatakse koos kohustuslike kompetentsidega;

– eeltingimusena on määratletud töötamise miinimumaeg ehk siis vähemalt aastane töökogemus kas pedagoogilisi kompetentse eeldaval töökohal (tase 5 ja tase 6) või õpetajana (alates õpetaja, tase 7);

–          taotledes tähtajalist (5 aastat) vanem- või meisterõpetaja kutset on võimalik märkida avaldusele soov saada ka tähtajatu õpetaja, tase 7 (mille kompetentsid sisalduvad vanem- ja meisterõpetaja kutsetes);

–          lisatud mõistete osa;

–          uuendatud kutse taotlemise tasud:

õpetaja, tase 5 – 185 eurot

õpetaja, tase 6 – 210 eurot

õpetaja, tase 7 – 210 eurot

vanemõpetaja, tase 7 – 230 eurot

meisterõpetaja, tase 8 – 266 eurot

Sel suvel täiendavat lisavooru ei ole, et anda aega nii taotlejatele uute standardite põhjal enda eneseanalüüs portfooliosse koondada kui ka hindajatele.

Kui soovid sügisel tulla kutset taotlema, siis võid juba tutvuda uute kutsestandarditega ja piiluda, kuidas vanade standardite põhine näidisportfoolio välja näeb. Saad juba hakata koguma enda tööst tõendusmaterjale ning näiteid ja alustada eneseanalüüsiga.

Uutele kutsestandarditele vastavad hindamisstandardid paneme kodulehele välja kolm kuud enne taotlusvooru ehk juuli alguses.

Juunikuus (teisipäeval, 3. juunil ja neljapäeval, 19. juunil kell 17.00) korraldame kõikidele huvilistele ka kaks veebiseminari, et peamistest muudatustest ülevaade anda ning soovitada konkreetseid samme, kuidas enda portfoolio kokkupanemisega algust teha. Registreeri ennast siin.

Uued kutsestandardid:

õpetaja, tase 5

õpetaja, tase 6

õpetaja, tase 7

vanemõpetaja, tase 7

meisterõpetaja, tase 8

Eesti Õpetajate Liit kuulutab välja konkursi, et täiendada õpetaja kutse hindajate ridu

Õpetaja peab olema enesekindel professionaal, et pidevates muutuste tuultes enda rolli
ühiskonnas teadvustada ja väärtustada. Õpetaja kutse aitab muuhulgas läbi eneseanalüüsi võimestada õpetaja usku iseendasse ning oma ametisse, viia end kvalifikatsiooniga vastavusse.

Kutse hindajana on Sul võimalus toetada õpetajaid selles protsessis – tule anna oma panus!


Hindaja ülesandeks on
– hinnata kutsetaotlejate kompetentside vastavust kutsestandardile,
– anda tagasisidet,
– olla erapooletu,
– olla heaks eeskujuks õpetaja maine kujundamisel ühiskonnas.


Kui Sa oled
– tugeva praktilise pedagoogika kogemuse ja tugeva empaatiavõimega,
– hea eneseväljendus- ja argumenteerimisoskusega,
– näidanud üles head otsustusvõimet,
– valmis hindajate regulaarseteks koolitusteks,
– ja Sul on soov panustada eesti õpetajate professionaalsesse arengusse,
siis tule ja osale õpetaja kutse hindajate konkursil.

Selleks saada:
1) oma CV ja motivatsioonikiri,
2) kaks soovituskirja, mis kinnitavad Sinu senist tegevust nõustaja, otsustaja või teiste
töö hindajana aadressil kutsekoordinaator@gmail.com hiljemalt 23. detsembriks 2024.

Küsimustik õpetajatele

Lugupeetud õpetaja,

Palume teil osaleda meie rahvusvahelises uuringus (ETAR projekti raames), mille eesmärk on uurida õpetajate teadmisi, oskusi ja hoiakuid seoses valdkonnaüleste pädevuste hindamisega, mis on kujunenud õpilaste pikaajalise individuaalse õpirönde kaudu. See uuring koosneb 38st lühikesest Likerti skaala küsimusest – vahemikus 5 (nõustun täielikult) kuni 1 (ei nõustu üldse)  ning kolmest avatud küsimusest, et uurida teie vajadusi ja kogemusi seoses selle valdkonna koolitusega.

Küsitlus on lühike ja selle täitmine võtab aega vaid umbes 15 minutit.

Teie osalemnie uuringus on täiesti vabatahtlik ja kõiki teie vastuseid hoitakse konfidentsiaalsetena. Teie vastustega ei seostata teie isikuandmeid üheski neist andmetest koostatud aruannetes.

Küsitluse link: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd8Kont6mHcImLG4XVF7rDNFjK1qp4VnWokWvO9lvCwyYU7Rw/viewform

Suur tänu teie aja ja koostöö eest.

Kutse konverentsile “Õpi(me) rännates”

Eesti Õpetajate Liidul ja YFU Eesti MTÜl on hea meel kutsuda teie kooli esindajat konverentsile Õpi(me)rännates.

Konverents toimub 27.09 TallinnasProto avastustehases ning seal arutleme, mis on õpiränne, kellele sellest kasu on ning kas, miks ja kuidas saaksid seda toetada nii õpetaja, lapsevanem, kui ka haridusametnik.

Osalema ootame lisaks teie kooli esindajale ka haridusametnikke, koolijuhte, lapsevanemaid ning muidugi noori, kes gümnaasiumis toimuva õpirände puhul võtmetähtsusega osapooleks.

Alustame kell 10.30 ning meie konverentsipäev on üles ehitatud õpirände peamisi etappe silmas pidades. Soovime esinejate eestvedamisel koos osalejatega läbida nii õpirände ettevalmistava, kohapealse kui ka tagasituleku etapid.

Oma panuse teema avamisse koos koolijuhtide, lapsevanemate, haridusametnike ja noorte endiga annavad ka

•          Loodusfotograaf Remo Savisaar, kes räägib rändamisest ja õppimisest looduses.

•          Enefit Green nõukogu liige Erkki Raasuke, kes vaatleb õpirännet riigi majanduse kontekstis.

•          Tallinna Ülikooli nooremteadur Karolin Mäe, kes teeb sissevaate sellesse, kuidas toetada õpilase (taas)kohanemist õpirände järgselt.

Osalemiseks palume registreeruda enne 16. septembrit siin https://forms.office.com/e/3xduxharVZ  

Täpsem päevakava on leitav manusest ja siit: https://www.yfu.ee/konverentsopimerannates/

Taustast. Õpiränne on osutunud väga väärtuslikuks kogemuseks, mis võimaldab inimestel omandada teadmisi, oskusi ja pädevusi, mis on vajalikud isiklikuks, haridus- ja erialaseks arenguks ning aitavad kaasa kodanikuaktiivsuse ja sotsiaalse kaasamise arengule. Õpiränne ja piiriülene koostöö – nii riikidevahelisel kui ka rahvusvahelisel tasandil – mängivad olulist rolli haridus- ja koolitusasutuste ning mitteformaalses ja informaalses õppes ning noorsootöös osalevate organisatsioonide ja sidusrühmade kvaliteedi parandamisel. Piiriülesed kogemused aitavad samuti aktiivselt kaasa positiivsele suhtumisele ELi ja Euroopa identiteedi arendamisse. Oma poliitilistes suunistes väljendas president von der Leyen oma pühendumust muuta Euroopa haridusruum 2025. aastaks reaalsuseks ning rõhutas, et õppijad peavad saama eri riikide haridussüsteemide vahel hõlpsalt liikuda.

Konverents toimub Erasmus+ pool rahastatud projektist ETAR (Empowering Teachers for Automatic Recognition of learning periods abroad ehk Õpetajate võimestamine õpirände automaatsel tunnustamisel), mis on Belgia, Poola ja Eesti Erasmus+ ühisprojekt, et aidata koolidel ja õpetajatel paremini arvestada õpilaste õpirännet.

Peatse kohtumiseni!

Margit Timakov (EÕL)

Kadri Eensalu (YFU Eesti MTÜ)

Õpetajakutse taotlemist tutvustavate veebiseminaride toimumisajad

Kutsume osalema õpetajakutse taotlemist tutvustavatel veebiseminaridel. Huvilistele selgitatakse porfoolio koostamise põhinõudeid ja vastatakse küsimustele.

Veebinarid toimuvad:

neljapäeval, 29. augustil kell 17.00

kolmapäeval, 4. septembril kell 17.00

kolmapäeval, 11. septembril kell 17.00

neljapäeval, 19. septembril kell 17.00

Registeerida saab siin:https://forms.gle/M19EqvBYh6E5HhkF7

Veebinaril osalemine on tasuta, link saadetakse registreerunutele seminarile eelneval päeval.

Eesti Õpetajate Liit kuulutab välja täiendava suvise taotlusvooru õpetajakutse taotlemiseks

Taotluste ja portfooliote laekumise tähtaeg on esmaspäev, 22. juuli kell 23.59 (hiljem laekunud taotluste läbivaatamine lükkub 2024. aasta sügisvooru).

Palume taotlejatel erilist tähelepanu pöörata sellele, et esitatav portfoolio oleks üles ehitatud kehtiva kutsestandardi kompetentside põhiselt ning sisaldaks erinevaid tõendusmaterjale (vt Kutse taotlemisega alustamise 5 sammu). See tähendab, et igal kompetentsil on portfoolios oma alamleht, mis sisaldab analüüsi, näiteid ja teisi tõendusmaterjale. Tuletame meelde, et analüüs on enamat kui kirjeldus ja konkreetne näide põhjalikum kui loetelu tegevustest.

Täpsem info alajaotuses:  Õpetaja kutse taotlemine.

Avaldus kutse taotlemiseks koos dokumentidega ja protsessi käigus tekkivad küsimused saata meiliaadressil kutsekoordinaator@gmail.com.

ETAR projekti koosolek Tallinnas

Eesti Õpetajate Liit osaleb koos YFU-ga ETAR-projektis. ETAR projekt (Empowering Teachers for Automatic Recognition of learning periods abroad ehk Õpetajate võimestamine õpirände tunnustamisel) on Belgia, Poola ja Eesti Erasmus+ ühisprojekt, et aidata koolidel ja õpetajatel paremini arvestada õpilaste õpirännet. Projekti koosolek toimus Tallinnas 7.-9. veebruaril 2024. Vaata ka projekti kodulehte.

1 2 3 13